RGB Nedir?

RGB Nedir?

Rgb Nedir? Rgb renk kodları nerelerde kullanılır?

Rgb renk kodları renk uzaylarından biridir. Bir diğeri ise Cmyk kodlarıdır. Renk uzaylarında temel mantık birbirine yakındır. Kodlar R=Red(kırmızı) G=Green(yeşil) B=Blue(mavi) renkleri temsil ederler. Cmyk’da olduğu gibi ana renkler değillerdir ama aynı mantıkla diğer bütün renklere bu 3 rengin belirli oranlarda karıştırılması ile ulaşır. Rgb kodlar ile Cmyk kodlar birbirleri ile aynı sonuçları her zaman birebir veremezler ve Rgb kodlar kesinlikle baskıya uygun değillerdir. Rgb kodlar dijital platformlarda kalacak olan tasarımlar için uygundur. Örneğin web sitesi tasarımları, dijital kataloglar ya da sosyal medya için tasarlanan postlar gibi.

Eğer Rgb kodlarla oluşturulan bir tasarım baskıya gönderilirse ekranda görülen sonuçlar elde edilemez. Rgb kodlar baskı öncesince Cmyk kodlara dönüştürülmedir. Bu da renklerin farklılaşmasına yol açar. Bu nedenle grafikerler tasarlamaya başladıkları ürünün basılıp basılmayacağını baştan bilip renk kodlarına ona göre karar vermelidir. Tecrübeli grafikerler bu konuda dikkatlidirler.

  • R(Red) Kırmızı

  • G(Green) Yeşil

  • B(Blue) Mavi

Rgb renk kodları dijital platformlar arasında da farklı sonuçlar doğurabilir.

Başlangıçta özellikle televizyonlar için kullanılan bu kodlar ışık temellidir.
Işık temelli oldukları için ışığı farklı kullanan farklı dijital platformlarda birebir aynı rengi yansıtmayabilirler.

Örneğin bilgisayarınızda Rgb kodlarla yaptığınız bir tasarımı telefonunuzda farklı renklerde görebilirsiniz. Bu nedenle dijital platformlarda da kullanılırken dikkat edilmelidir.

By |2021-03-10T16:33:44+03:00December 7th, 2015|Dijital Baskı, Ofset Matbaacılık|
Go to Top